دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۹ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۸
سرویس : خراسان جنوبی
کد خبر : ۱۶۵۹۰۹
گزارشگر : ۷۹

رشد 15 درصدی زکات در استان خراسان جنوبی

(یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷) ۱۰:۴۸

طی 9 ماهه سال جاری دو میلیارد و 600 میلیون تومان زکات در استان جمع‌آوری شد که نسبت به مدت مشابه پارسال 15 درصد رشد داشته است.

 به گزارش سایت خبری کمیته امداد، رضا سلم آبادی، مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی بر نقش و تأثیرگذار زکات در رفع فقر و محرومیت تأکید کرد و افزود: رفع فقر و محرومیت، زنده نگه‌داشتن فرهنگ خیرخواهی و فرهنگ احسان و نیکوکاری از اهداف تشکیل کمیته امداد است.
سلم آبادی بابیان اینکه شورای عالی زکات در سال 90 مصوبه گرفت و تاکنون فعالیت‌هایی در شهرستان‌ها و استان‌ها انجام‌شده است اظهار داشت: فقر شایسته کشور نیست و همه در قبال فقر موجود در جامعه مسئول هستیم و باید منابع اقتصادی به سمتی هدایت شود که مشکلاتی از خانوار‌های نیازمند برطرف شود.
وی زکات را یکی از محورهای عدالت اجتماعی عنوان کرد و افزود: برنامه ابلاغی جمع‌آوری زکات در 9 ماه سال جاری یک میلیارد و 800 میلیون تومان بوده که با توجه به رقم محقق شده 141 درصد از برنامه پیش‌بینی جلوتر هستیم.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری 183 میلیون و 100 هزار تومان زکات مال، یک میلیارد و 425 میلیون و 500 هزار تومان زکات مستحبی، 654 میلیون و 800 هزار تومان فطریه و 360 میلیون و 900 هزار تومان کفارات در خراسان جنوبی جمع‌آوری‌شده است.
سلم آبادی گفت: از سال 93 تاکنون هشت هزار درخت در قالب طرح شجره در استان پلاک کوبی شده است که بیشتر این درختان شامل پسته، انار، عناب، زرشک، خرما، بادام، انگور و غیره بوده است.
وی مجموع زکات فطریه و کفارات در استان را از ابتدای امسال یک میلیارد و 15 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: جمع‌آوری زکات فطریه از طریق مراجع مختلف و به خصوص سازمان‌های مردم نهاد باید به شکل درستی ساماندهی شود تا بتوانیم معدل دقیقی از این میزان فطریه در استان به دست آوریم.
سلم آبادی بابیان اینکه 88 درصد مجموع زکات جمع‌آوری‌شده در استان برای محرومین هزینه شده است گفت: این رقم از ابتدای امسال تا پایان آذر دو میلیارد و 347 میلیون تومان بوده است.
وی ادامه افزود: 12 درصد زکات جمع آری شده به مبلغ 304 میلیون تومان نیز در پروژه‌های عمرانی هزینه شده که انتظار می‌رود در این بحث دولت نیز سهم خود را به میزان زکات جمع‌آوری‌شده پرداخت کند.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی مهم‌ترین مصوبه‌های این جلسه را همکاری فرمانداری‌ها در پرداخت سهم دولت برای معادل‌سازی پروژه‌های زکات، برگزاری شورای زکات استان در شهرستان‌هایی که بهترین عملکرد را داشته‌اند و استفاده دهیاری‌ها از سه درصد اعتبار فرهنگی خود برای تبلیغات و فرهنگ‌سازی زکات در روستاها عنوان کرد.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۶۷۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید