جزییات خبر

یکشنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۲
سرویس : خراسان جنوبی
کد خبر : ۱۶۹۶۰۰
گزارشگر : ۷۹
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

احیای فریضه زکات در جامعه، موجب احیای فرهنگ اسلامی می‌شود

(یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸) ۰۸:۳۲

نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی در دیدار با اعضای شورای زکات استان گفت: احیای فریضه زکات در جامعه موجب احیای فرهنگ اسلامی می‌شود و باید برای ترویج و تشویق مردم به پرداخت زکات گزارش‌های شفاف ارائه شود.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، آیت‌الله سید علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در استان گفت:در قرآن کریم واژه زکات که استعمال می شود ناظر به دو معنی است یکی زکات فقهی که به اشیاء خاصی تعلق می گیرد و یکی دیگر زکات عام که انواع و اقسام انفاق را شامل می شود.
آیت الله عبادی با بیان اینکه انفاق و کمک به دیگران در فطرت انسان وجود دارد، گفت: در خلقت و فطرت انسانی؛ همچنان که در راه عقل و فلسفه انسان یک سرمایه‌ای در نظام خلقت دارد قرآن در عالم تشریع به پرورش همان ذخیره فطری اشاره می کند.
 وی ادامه داد: در انسان احساسی است که از کمک به دیگران لذت می‌برد و بیش از آنکه فقیر و نیازمند محتاج کمک باشند این افراد غنی و ثروتمند هستند که اگر سلامت روحی داشته باشند به این انفاق کردن نیاز دارند چون این امر فطری است.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اگر امروز براساس فرهنگ بین المللی به جان انسانیت افتاده اند و اقتصاد را به جای خداوند می پرستند نشان می دهد که جامعه مریض است، تصریح کرد: اگر جامعه سالم باشد لذت می برد که از دسترنج خود به دیگران کمک کند.
آیت الله عبادی با تاکید بر اینکه فرهنگ بی تفاوتی نسبت به انسان‌های دیگر مربوط به غرب است، گفت: در تفکر لیبرالی غرب هر کسی به فکر خودش است.
وی با بیان اینکه بسیاری از بیماری های جسمی و روحی و دزدی های اقتصادی سوغات غرب است، افزود: افسردگی از بی ایمانی است و در فرهنگ اسلامی بیماری به نام افسردگی نیست.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت احیای مسئله زکات در جامعه، بیان کرد: زکات دادن آثار و برکات فراوانی دارد و کسانی که راه ائمه اطهار علیه السلام را ادامه می دهند همواره انفاق می کنند.
آیت الله عبادی تاکید بر اینکه پرداخت زکات در کاهش فقر و محرومیت‌زدایی، نقش موثری دارد، افزود: احیای فریضه زکات در جامعه موجب احیای فرهنگ اسلامی می شود و باید برای ترویج و تشویق مردم به پرداخت زکات گزارش های شفاف به مردم ارائه شود.
وی با بیان اینکه کسانی که در احیای زکات کمک می کنند کارشان در واقع احیای سنن اسلامی در جامعه است، گفت: باید معادل زکاتی که از مردم مناطق مختلف جمع آوری می شود دولت کمک کند تا در همان منطقه هزینه شود چرا که این امر موجب ترویج زکات و انجام این واجب الهی در جامعه می شود.

تحقق ۴۴ درصدی جمع ‌آوری زکات در خراسان جنوبی

مدیرکل کمیته امداد  خراسان جنوبی گفت: از سوی مرکز برای سال جاری سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان زکات برای استان ابلاغ شده که  تاکنون ۴۴ درصد آن محقق شده است.
رضا سلم آبادی در دیدار اعضای شورای زکات با نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: تاکنون تعامل خوبی با دستگاه های اجرایی برقرار و در آمران زکات استان تحول ایجاد شده است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته از سوی شورای زکات کشور جمع آوری دو میلیارد و 500 میلیون تومان زکات برای استان تعریف شد، گفت: خوشبختانه سه میلیارد و 106 میلیون تومان زکات جمع آوری شد و برنامه ابلاغی با افزایش به میزان 124 درصد محقق شد.
سلم آبادی با اشاره به اینکه بر اساس قانون 60 درصد زکات جمع آوری شده در زمینه محرومیت زدایی و 40 درصد در راستای پروژه‌های عمرانی عام المنفعه هزینه می‌شود، افزود: اما سال گذشته با توجه به وضعیت استان 82 درصد زکات های جمع آوری شده در بحث محرومین هزینه شد.
وی بیان داشت: جمع آوری سه میلیارد و 700 میلیون تومان زکات در سال جاری برای خراسان جنوبی تعریف شده که در سه ماهه ابتدای امسال یک میلیارد و 660 میلیون تومان جمع‌آوری شده که البته با توجه به ماه رمضان بیشتر زکات فطریه و کفارات بوده است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری 44 درصد برنامه ابلاغی سالانه استان در بحث جمع آوری زکات محقق شده است.
سلم آبادی با اشاره اجرای طرح شجره طیبه در استان، ادامه داد: از ابتدای این طرح تاکنون هشت هزار درخت پلاک‌کوبی شده که درآمد آن برای محرومین هزینه می شود.
وی ابراز امیدواری کرد که خوشبختانه با وجود تبلیغات مسموم دشمنان اما مردم استان خراسان جنوبی در بُعد اقتصادی و مالی به محرومین کمک خوبی می کنند که قابل تقدیر است.
مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از مشکلات عدم تعریف ساختار نیروی انسانی برای جمع آوری زکات مردم در سطح استان است، گفت: همچنین از سال 95 تاکنون نتوانسته‌ایم پروژه های عمرانی از محل زکات جمع آوری شده را معادل‌سازی کنیم البته امسال سازمان برنامه و بودجه استان تعهد داده این مهم انجام شود.
سلم آبادی تصریح کرد: مصوبه های قانونی، دولت را موظف کرده که مبلغی معادل جمع‌آوری شده زکات برای پروژه های عمرانی تخصیص دهد تا بتوانیم پروژه ها را به انجام برسانیم.
انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۸۰۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید