جزییات خبر

پنج شنبه / ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۵
سرویس : خراسان جنوبی
کد خبر : ۱۷۰۲۷۲
گزارشگر : ۷۹
با حمایت کمیته امداد خراسان جنوبی صورت گرفت:

اختراع با دست‌های خالی

(پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۱۵

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری ایکنا خراسان جنوبی ـ غلامرضا، یکی از فرزندان مددجوی کمیته امداد خراسان جنوبی است که بدون هیچ پشتوانه مالی موفق به اختراع دستگاه ماسه‌شویی منحصربه‌فرد شد.

بخشی از قشرهای آسیب‌پذیر جامعه افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی توانایی راه‌اندازی کسب و کار در بخش‌های مختلف را ندارند، دولت در راستای حمایت از این افراد با اختصاص تسهیلات اشتغال‌زا سعی دارد به نوعی این افراد را در مسیر خودکفایی قرار دهد.
گاهی با دست خالی هم می‌شود افتخار آفرید، گاهی می‌توان در اوج مشکلات، تدبیری اندیشید که هم خود و هم اطرافیانت را از چنگال مشکلات نجات دهی.گاهی تنها یک حمایت، یک دستگیری لازم است تا بتوانی کاری بزرگ را آغاز کنی، کاری که به سعادتمندی چندین نفر ختم می‌شود.

غلامرضا، یکی از فرزندان مددجوی کمیته امداد خراسان جنوبی است که بدون هیچ پشتوانه مالی موفق به اختراع دستگاه ماسه‌شویی منحصربه‌فرد شد. این دستگاه که تقریباً از چند سال قبل مراحل تحقیق و ساخت آن توسط غلامرضا آغاز شده بود، ابتدا در سطح ایده ارائه شد و مراحل ساخت و تکمیل آن با وسایل مستعمل و غیرقابل استفاده کاربردی آغاز شد.
غلامرضا با مراجعه به کمیته امداد درمیان و طرح موضوع، مورد استقبال قرار گرفت و وام ۲۰ میلیون تومانی طرح اشتغال را دریافت کرد و به‌صورت تکمیلی‌تر و با امکانات پیشرفته‌تری شروع به ساخت دستگاه جدید کرد که برای اجرای کامل طرح، با پیگیری کمیته امداد درمیان از محل منابع توسعه و اشتغال پایدار روستایی برای دریافت وام به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان معرفی به بانک صورت گرفته است.
از ویژگی‌های بارز و منحصر به ‌فرد این دستگاه منحصر به‌فرد، افزایش چند برابری سرعت در عملیات شست‌وشوی ماسه بوده و با تسهیل کار باعث می‌شود تولیدی با کیفیت‌تر و درآمد بیشتر برای خود در مدت زمانی کوتاه به‌دنبال داشته باشد. شن‌های تولیدی توسط این دستگاه کیفیت بالایی داشته و باعث افزایش سرعت در شن‌شویی می‌شود.
غلامرضا در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی می‌‌گوید: با استقبال اهالی روستا یک عدد از این دستگاه تولید و در اختیار اهالی روستا گذاشته شده و مددجویان در حال شن‌شویی به‌وسیله آن هستند و نتیجه کار، سرعت بالا، دفت بیشتر و کیفیت بهتر است که اشتغال را برای اهالی روستا فراهم کرده است.
این مخترع که در حال حاضر برای سه نفر به‌صورت مستقیم و ۱۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است، افزود: نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی از این دستگاه وجود ندارد. هیچ نمونه مشابهی با این دستگاه در بازارهای داخلی و خارجی وجود نداشته و دستگاه‌هایی که در حال حاضر در کشور برای شن‌شویی وجود دارد، بسیار هزینه‌بر است.
وی بیان کرد: از دیگر مزیت‌های این دستگاه نسبت به دستگاه صنعتی این است که در اجرای طرح شست‌وشوی شن حداقل هزینه برای راه‌اندازی بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان است و این دستگاه‌ برای ساخت ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان نیاز دارد.
بنا بر این گزارش، تغییر در رویکردهای کمیته امداد طی سال‌های اخیر و تکیه بر توانمندسازی افراد که بیشتر با ایجاد شغل میسر شده است، نه تنها افزایش کیفیت خدمات را به‌دنبال داشته است بلکه اجرای این راهبردها توانسته است جمعیت انبوه مددجویان را سرو سامان دهد و راه را برای ارائه خدمات به سایر اقشار محرومی که نیازمندان واقعی هستند هموار کند.

انتهای پیام/


تعداد بازدید : ۵۲۶
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید