جزییات خبر

سه شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۴
سرویس : مشارکت های مردمی
کد خبر : ۱۷۹۹۰۷
گزارشگر : ۴۸۷
گفتگو با خانواده آتش‌نشان شهید امیرحسین داداشی؛

پرواز ققنوس‌ها‌ از آتش پلاسکو تا بلندای البرزکوه/ حامی فرزندان یتیم، جاودانه شد

(سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹) ۰۹:۰۴

چهار سال از وقوع حادثه تلخ آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو می‌گذرد؛ امروز از زیر دود و آتش این حادثه، داغی بر دل‌های خانواده‌های شهدای آتش‌نشان ابدی باقی مانده و یادی از آنان که در زندگی و شهادت، الگوی از خودگذشتگی و ایثار برای تمام دوران شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، آنچه سوخت فانی بود اما آنچه بر جای ماند، تبلوری از شجاعت و فداکاری گروهی آتش‌نشان جوان از نسل سیاووشان ایران زمین بود که برای نجات هموطنان خود دل به آتش و آهن گداخته زدند و اگرچه شعله‌های آتش جسم آنان را پذیرا شد، اما آوازه مردانگی و روح پاکشان به بلندای دماوند به پرواز درآمد تا بار دیگر شاهد بال گشودن ققنوس بر گنبد کبود این شهر باشیم.

 
امیرحسین داداشی از کارکنان آتش‌نشانی منطقه 5 بود که در روز ۳۰ دی‌ماه ۹۵ با وجود اینکه برای رتق و فتق امور درس و دانشگاه در مرخصی به سر می‌برد اما به محض اطلاع از وقوع حادثه در پلاسکو و فراخوان فرماندهان، از همان دقایق نخست خود را به محل حادثه رساند تا یاری‌گر دوستان و هم‌قطاران خود در این صحرای محشر باشد.
 
امیرحسین، این آتش‌نشان غیور اگرچه جان در مسیر اخلاص و جوانمردی گذاشت اما یادگارانی که از وی برجای مانده تا قیام قیامت همچون سروی که سر خم نمی‌کند، جلوی چشم مردم قدرشناس ایران‌زمین رژه می‌روند. 30 دی‌ماه 95 ایران جوانانی ارزشمند، خانواده‌ها فرزندانی دلاور و کودکان، پدرانی آسمانی را از دست دادند؛ اما کودکانی هم بودند که برای دومین‌بار یتیم شدند. کودکانی که مرحوم داداشی از چند سال پیش از شهادت، سرپرستی و حمایت مادی و معنوی آنان را پذیرفته بود و حالا بار دیگر طعم تلخ یتیم شدن را می‌چشیدند و چه بهانه‌ای بهتر از این تا رئیس کمیته امداد به دیدار خانواده این شهید گرانقدر برود و با گرامیداشت یاد این شهید، قدردان زحمات خانواده بزرگوارش در حمایت از کودکان یتیم تحت حمایت کمیته امداد باشد.
 
محمود داداشی، پدر آتش‌نشان شهید که خود نیز 30 سال در کسوت آتش‌نشانی به مردم خدمت کرده است، روزهایی را به یاد می‌آورد که امیرحسین پس از تعطیلی مدرسه دوان دوان خود را به پایگاه آتش‌نشانی می‌رساند و چه خوب تمرینات سخت این حرفه را یکی یکی و با جدیت می‌آموخت تا خود را برای روزهایی طاقت‌فرسا همچون آتش‌سوزی پلاسکو آماده کرده باشد.
 
دیپلمش را که می‌گیرد در آتش‌نشانی مشغول کار می‌شود. او که از نوجوانی آمادگی این کار را در خود فراهم کرده است، خیلی زود به یک آتش‌نشان حرفه‌ای تبدیل می‌شود؛ کسی که حالا در دشوارترین ماموریت‌ها حاضر می‌شود و جا پای قدم‌های پدر گذاشته است.
 
پدر می‌گوید: امیرحسین از کودکی برای انجام کارهای بزرگ برای کمک به دیگران باشد اشتیاق زیادی داشت و همیشه درباره نحوه کمک کردن به دیگران سوالات زیادی می‌پرسید. ته دلش کمی نگران است و همین حالا هم که نام امیرحسین را می‌برد چشمانش دو دو می‌زند اما در مقابل اشتیاق و علاقه فرزند، چاره‌ای جز احترام به انتخابش نمی‌بیند: «شغل آتش‌نشانی برای او با هدف کمک به دیگران بود که جذابیت داشت؛ جذابیتی که برایش ابدی شد.»
 
مادر این آتش‌نشان افتخارآفرین از روحیات انساندوستی او برای کمک به نیازمندان می‌گوید و ماجرای پذیرش حمایت فرزندان یتیم کمیته امداد را اینگونه تعریف می‌کند: 3 سال پیش از شهادت، همراه امیرحسین در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کرده بودیم که در با حضور در غرفه کمیته امداد با طرح اکرام ایتام آشنا شدیم و در همان جلسه با وجود اینکه از لحاظ مالی مشکلات بسیاری داشت، حمایت یک فرزند یتیم را برعهده گرفت. حمایتی که تا روز شهادتش ادامه داشت و پس از آن نیز به نیت او با کمک‌های پدر و مادرش به این فرزند و فرزندانی دیگر تداوم یافت.
 
پدر شهید داداشی در این رابطه می‌گوید: به یاد امیرحسین، پس از شهادتش حمایت از پنج فرزند یتیم کمیته امداد را برعهده گرفتیم که تا یکی از آنان به یاد فرزند شهیدم امیرحسین در نظر گرفته شد. امیرحسین سه ساله است و اطمینان داریم او نیز در زندگی‌اش همواره فداکاری و ایثار را سر لوحه خود قرار خواهد داد.
 
امیرحسین ازدواج نکرده بود و فرزندی نداشت اما حالا پس از شهادت تعداد فرزندان معنوی او روز به روز بیشتر می‌شود. پدر این شهید به ذکر خاطره‌‌ای از مراسم خواستگاری فرزند می‌پردازد: برای امیرحسین به خواستگاری رفته بودیم، از همه لحاظ خانواده‌ها توافق داشتند اما لازم بود شرایط سخت کار آتش‌نشانی را برای عروس خانم و خانوادهاش تشریح کنم و از این بگویم که در این کار آسایش بر آتش‌نشان و خانواده‌اش حرام است. هر روز باید منتظر خبری تلخ باشد؛ از مصدومیت گرفته تا قطع نخاع یا حتی شهادت. از ماموریت‌های وقت و بی‌وقت و تعطیلاتی که تعطیلات نیست. همین هم شد که خانواده عروس خانم با این وصلت موافقت نکردند.
 
شهید امیرحسین داداشی آتش‌نشانی مخلص بود که همین اخلاص هم نامه شهادتش را امضا کرد. شهادتی که می‌توانست در سوریه رقم بخورد اما اتفاقات روزگار علی‌رغم آمادگی قبلی، مانع اعزام او به عنوان مدافع حرم به سوریه شد. تذکره شهادتش را در پلاسکو نوشته بودند، جایی که عقل کمیتش لنگ می‌ماند و دل است که سوار امور می‌شود.
 
گفتنی است آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو در صبح ۳۰ دی‌ماه سال ۹۵ رخ داد و این ساختمان پس از چند ساعت سوختن، در میان شعله‌های آتش و دود فروریخت. در این حادثه تعدادی از آتش‌نشانان که در حال مهار آتش‌سوزی بودند، به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. کمیته امداد امام خمینی (ره) یاد و نام این شهدای گرانقدر به ویژه شهید امیرحسین داداشی، آتش‌نشان شجاع و حامی ایتام این نهاد را گرامی می‌دارد.

 

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۱,۰۸۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید