جزییات خبر

یکشنبه / ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۶
سرویس : همدان
کد خبر : ۱۸۰۳۴۲
گزارشگر : ۹۶

زکات جمع‌آوری‌شده در هر منطقه، برای رفع مشکل نیازمندان همان منطقه هزینه می‌شود

(یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹) ۰۹:۲۶

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان همدان بابیان اینکه زکات جمع‌آوری‌شده در هر منطقه برای رفع مشکلات نیازمندان و محرومان همان منطقه هزینه می‌شود، گفت: در 9 ماهه امسال 19 میلیارد تومان زکات در سطح استان جمع‌آوری‌شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، غلامرضا صیاد زاده، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان همدان بابیان اینکه در 9 ماهه امسال، 19 میلیارد تومان زکات در سطح استان جمع‌آوری‌شده است، عنوان کرد: این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 90 درصد رشد داشته است.

صیاد زاده با اشاره به اینکه 60 درصد از زکات جمع‌آوری‌شده صرف امور محرومان و نیازمندان و مابقی صرف پروژه‌ها و طرح‌های عام‌المنفعه در روستاها می‌شود، تأکید کرد: زکات جمع‌آوری‌شده شامل زکات واجب، مستحبی و فطریه است.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان با اشاره به تشکیل شورای زکات در مناطق روستایی و شهرستان‌ها بیان داشت: با عنایت به تأکیدات قرآن کریم، موضوع فرهنگ‌سازی و تبیین جایگاه زکات، یکی از ضرورت‌هایی است که باید به‌صورت ویژه به آن توجه شود.

وی با تأکید بر اینکه زکات جمع‌آوری‌شده در هر منطقه برای رفع مشکلات نیازمندان و محرومان همان منطقه هزینه می‌شود گفت: کسی که زکات می‌دهد شاید در ظاهر از مالش کاسته شود اما بر اساس وعده الهی سبب افزایش مال او خواهد شد و این کار او همچون هرس کردن درختان است که باعث می‌شود درخت را پرثمر و پربار کند.

غلامرضا صیاد زاده در ادامه گفت: زکات بدن شامل زکات فطره و زکات مال شامل زکات گندم، جو، خرما، کشمش، گاو، گوسفند، شتر، طلا و نقره) است و زکات مستحبی شامل سایر محصولات کشاورزی و باغی است.

وی در پایان بابیان اینکه 850 نفر پرداخت‌کننده زکات و 1220 نفر عوامل افتخاری و داوطلب در قالب روحانیون، عاملان و مسئولان در امر جمع‌آوری زکات فعالیت می‌کنند، گفت: در روستاها زکات تحت نظر شورای روستا که امنای مردم هستند جمع‌آوری و سپس میان جامعه هدف که همان نیازمندان واقعی هستند در سرفصل‌های مسکن، درمان، جهیزیه نوعروسان، معیشت و لوازم‌خانگی هزینه می‌شود.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۷۲۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید