جزییات خبر

شنبه / ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۱
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۸۲۰۳۷
گزارشگر : ۸۰
مدیرکل کمیته امداد استان قزوین:

خدمت به محرومان سرلوحه کار امدادگران است

(شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰) ۱۱:۴۱

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: خدمت به محرومان یک وظیفه دینی و رسالت انقلابی است که سرلوحه کار امدادگران است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ مهرعلی حق گویان در دیدار با نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کمیته امداد امام (ره) از جمله نخستین نهادهایی است که ۲۲ روز پس از  پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ توسط رهبر فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) با هدف ساماندهی و رسیدگی به وضعیت معیشت امور محرومان و نیازمندان کشور تأسیس شد.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به رفع مشکلات فراوان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی طبقات محروم جامعه و پیش بینی برنامه های مورد نیاز برای توانمندسازی و رفع نیازهای اقشار محروم مورد توجه ویژه دولتمردان قرار گرفت.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین اضافه کرد: شرایط به گونه ای بود که لزوم حمایت و دستگیری از نیازمندان و محرومان جامعه در صدر برنامه‌های نظام تازه تأسیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و ۲۲ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام (ره) با صدور حکمی از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی به منظور  حمایت و رسیدگی به محرومان و مستضعفان و خودکفا نمودن آنان‌ تأسیس شد.

وی افزود: براین اساس خدمت به محرومان یک وظیفه دینی و رسالت انقلابی است که سرلوحه کار امدادگران است.

حق گویان خاطرنشان کرد: آغاز و استمرار فعالیت کمیته امداد امام با تمرکز بر امدادرسانی و حمایت از افراد و خانواده‌های نیازمند با رعایت کرامت انسانی و عزت نفس آنان، حمایت هدفمند از ایشان و ترویج فرهنگ کار میان افراد و خانواده‌های تحت پوشش، تلاش برای پیشگیری از تولید نظام یافته فقر در کشور و کمک به بهبود فضای کسب و کار و اشتغال پایدار اقشار نیازمند اجرایی شد.

وی تصریح کرد: ارائه خدمات اجتماعی و حمایتی برای توانمندسازی نیازمندان شامل توسعه پوشش بیمه اجتماعی، فراگیر کردن بیمه درمان و ارتقای کم و کیفی خدمات حمایتی پایه اعم از مسکن، آموزش و معیشت نیازمندان، ترویج فرهنگ انفاق و ایثار و نیکوکاری و نشر سنت‌های حسنه اسلامی و در نهایت تلاش مستمر برای مردمی شدن فعالیت‌های مربوط به انجام حمایت‌های مادی و معنوی از محرومان صورت گرفته است.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: سیاست‌های حاکم بر فعالیت کمیته امداد امام(ره) بر محور امدادرسانی و حمایت از افراد و خانواده‌های نیازمند با تأکید بر حفظ کیان خانواده و کرامت و عزت نفس آنان، شناسایی نیازمندان و کوشش برای رفع فقر آنان، تکمیل و توسعه پوشش حمایتی زنان و کودکان بی سرپرست و یا با سرپرست ناتوان، سالمندان و از کار افتادگان نیازمند به عنوان اولویت نخست حمایت برنامه ‌ریزی شده (هدفمند و زماندار) از نیازمندان است.

وی عنوان کرد: ترویج فرهنگ کار بین افراد و خانواده‌های تحت پوشش با اولویت ایجاد اشتغال برای افراد مستعد و واجد شرایط، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، توسعه بیمه‌ها و تأمین مسکن مورد نیاز محرومان با رویکرد بهبود سطح زندگی آنان، فراهم آوردن امکانات و زمینه رشد و اعتلای فرهنگی و اعتقادی و بروز خلاقیت و نوآوری در بین افراد تحت حمایت به ویژه نوجوانان و جوانان و گسترش فعالیت‌های علمی ـ تحقیقاتی، آماری و فناوری‌های جدید در خصوص شناخت عوامل فقر و محرومیت از دیگر محورهای فعالیت این نهاد است.

حق گویان خاطرنشان کرد: شناسایی فقرا و روش‌های فقرزدایی در کشور و اثربخشی برنامه‌های حمایتی امداد ترویج فرهنگ انفاق و ایثار و تقویت اعتماد مردمی به امداد امام به منظور جلب و توسعه مشارکت‌های مردمی در حمایت از محرومان جامعه افزایش بازدهی، کارایی و توسعه خدمات حمایتی با بهینه سازی تشکیلات، تأمین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز، اصلاح و بهبود روش‌ها، محاسبه هزینه واقعی خدمات و استفاده از فناوری‌های جدید اطلاعاتی استفاده از ظرفیت و امکانات سایر مؤسسات و دستگاه‌ها در انجام امور قابل واگذاری با رعایت سیاست­‌ها و اولویت­‌های امداد امام در راستای مقابله با فقر و اجرای طرح‌های فقرزدایی از دیگر محورهای کاری در پیگیری خدمات است.

در ادامه نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: خدمت به محرومان تنها مختص قشر خاصی نیست و در این میان کار کمیته امداد امام خمینی (ره) از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است.

فاطمه محمدبیگی یادآورشد: مجموعه مجلس و نمایندگان با درک این مهم برای خدمت به محرومان از ظرفیت های مختلف استفاده کرده و می کنند.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۴۸۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید